Ази клавіатурних покриттів
Передмова
В останні роки все більше виробників пропонують покупцям клавіатури з різними варіантами покриттів, що створює плутанину для тих, хто вперше стикається з такими термінами як анодування, коатинг, церакот і т.д.
Я вирішив підготувати короткий огляд, в якому спробую розповісти про основні типи клавіатурних покриттів та їх особливості.
P.S.
Велика подяка за допомогу з написанням статті та матеріалами для неї: @sensetrigger, @Askentus
Raw (без покриття)
Raw (англ. "сирий") - це корпуси клавіатур, що пройшли етап механічної обробки на верстаті з ЧПУ (CNC), але не отримали фінішного покриття.
Після виточування корпус очищають від слідів обробки та вирівнюють текстуру за допомогою полірування або піскоструминної обробки (sandblasting).
Цей варіант корпусу створено для подальшої кастомізації. Якщо у вас на прикметі є студія або ательє, яке займається нанесенням покриттів, можна без проблем надати клавіатурі унікального вигляду і кольору, без необхідності знімати шар заводського покриття.
Також є ряд ентузіастів, які використовують Raw корпуси без подальшої обробки, проте важливо враховувати, що "Raw" метал темніє з часом і може мати специфічну текстуру.
Анодування (Аnodizing)
Анодування – процес електролітичної обробки поверхні металів, найчастіше алюмінію або титану, що створює захисний оксидний шар. Цей шар покращує стійкість матеріалу до корозії, подряпин та інших ушкоджень. Анодування також дозволяє надавати алюмінію різні відтінки за рахунок додавання барвників. Анодування стало наймасовішим варіантом покриття для клавіатур завдяки доступній ціні та можливості обробки великих партій.
Анодовані клавіатури можуть відчутно відрізнятися текстурою. В однієї поверхня може бути трохи фактурною (особливо це відноситься до срібних клавіатур, при анодуванні яких не використовують барвник), а в іншій - більш гладкою.
Ще один важливий критерій – зернистість. Основними критеріями які впливають на зернистість є піскоструй (sandblasting) та вибору кольору (чим світліший відтінок - тим сильніше буде помітно "зерно").
Сама собою наявність зерна не є плюсом або мінусом, але багато хто віддає перевагу більш рівномірному кольору.
Е-Коатінг (E-Coat)
Так називають електрофоретичне забарвлення. Для нанесення фарби на поверхню корпусу використовується висока напруга. Е-коат може наноситися на велику кількість металів (на відміну від анодування).
За допомогою анодування не вийде пофарбувати корпус у білий колір, а електрофоретичний метод дозволить досягти будь-якого кольору. При цьому поверхня буде або гладкою, якщо використовується рідка фарба, або шорсткою, якщо використовується порошкова (Майже всі е-коати, що я зустрічав, були ідеально гладкими, на грані оксамитових).
Е-coat більш стійкий до механічних пошкоджень ніж анод, а також не має натяків на зернистість, що дозволяє отримувати будь-які кольори та відтінки з рівномірним покриттям.
Церакот (Cerakote)
Церакот - високоміцне, тонкошарове керамічне покриття, яке застосовується для захисту різних поверхонь від корозії, зносу та хімічної дії. Активно використовується для фарбування зброї.
На корпус клавіатури напилюється фарба, потім він відправляється в автоклав, де під дією високого тиску та температури фарба запікається. На відміну від традиційних видів фарбування, Cerakote містить керамічні частинки, які роблять його особливо стійким та довговічним. Хоча метод чудовий за якістю, він дорогий і практично не зустрічається в масовому виробництві клавіатур, тільки у випадку індивідуального перефарбовування.
Покриття від студії Matrix Lab (Matrix Coating)
Кастомне покриття від студії Matrix Lab, відоме як Matrix Coating, закохало в себе безліч ентузіастів, за свою міцність та естетичну привабливість. Дехто вважає його аналогом Cerakote, проте сама студія не розкриває деталей та особливостей виробництва. Крім візуальної складової, Matrix Coating також може похвалитися незвичайною, ледь шорсткою текстурою, яка дуже нагадує штучний камінь.
Я користувався різними клавіатурами з фірмовим покриттям від Matrix останні кількох років, кидав на них інструмент, зачіпав іншими клавіатурами, але жодного разу так і не залишив подряпин (сподіваюся так воно і залишиться).
Як правило, це покриття можна зустріти тільки в клавіатурах самої Matrix Lab, проте ми вже бачили колаборацію між Matrix та Vertex, в рамках якої покупці мали змогу придбати клавіатуру Arc60 з фірмовим покриттям від Matrix.
Сподіваюсь ми побачимо подібні колаборації з іншими брендами і надалі.
Розпилювальне забарвлення (Spray-coated)
Розпилювальне фарбування - метод нанесення фарби, при якому фарба розпорошується на поверхню під тиском, створюючи тонкий і рівний шар покриття. Зазвичай використовуються фарби на основі розчинника або води, які подаються через пістолет-розпилювач. Цей метод дозволяє досягти гладкої та рівномірної обробки, яка підходить для різних матеріалів, включаючи метал, дерево, пластик та скло.
Не так давно, студія Neo (дочірня студія Owlab) почала активно експериментувати зі Spray-coated покриттями у своїх клавіатурах, щоб зробити більш дешевий аналог Matrix Coating`у. І якщо спочатку результати були посередні: текстура була більш шорсткою ніж варто було б, та й блискітки виглядали на любителя, то в Neo80 і Neo Ergo покриття стало набагато більш приємним і більше нагадує Matrix Coating.
Все ще не рівень Matrix, але з урахуванням вартості, яку просять за дані клавіатури - результат перевершив усі мої очікування.
Порошкове фарбування (Powder Coating)
Порошкове фарбування — метод нанесення покриття, при якому на поверхню розпорошується сухий порошок, а потім поверхня нагрівається. Порошок розплавляється і утворює міцне та рівномірне покриття, що повторює текстуру виробу. Цей метод популярний для металу, оскільки забезпечує захист від корозії, зносостійкість та стійкість до впливу навколишнього середовища. Покриття має більш рельєфну текстуру та може похвалитися необмеженим спектром кольорів.
Порошкове фарбування рідко застосовується для великих партій клавіатур, оскільки потребує особливих умов нанесення покриття та значної кількості ручної роботи. Це підвищує трудомісткість і, відповідно, вартість готового виробу.
Післямова
Як і в багатьох аспектах цього хобі, вибір покриття для клавіатури — справа суто особиста, і універсального «правильного» варіанта не існує.
Якість покриття може змінюватись, а результат залежить більшою мірою від майстерності того, хто займався обробкою.
Загальні рекомендації:
- Для отримання рівномірного кольору: E-Coat або Cerakote.
- Для гладкості покриття: E-coat, Cerakote або деякі типи анодування.
- Для текстурної поверхні: Spray-coated або Powder Coating.
- Matrix Coating можна винести в окрему категорію. Це щось середнє між оксамитовим E-coat та більш шорстким Spray-coat.
Кожне покриття робить клавіатуру унікальною по-своєму, тому не соромтеся пробувати нові варіанти для пошуку ідеального поєднання візуалу та тактильних відчуттів саме для вас!
Предисловие
В последние годы всё больше производителей предлагают покупателям клавиатуры с различными вариантами покрытий, что создаёт путаницу для тех, кто впервые сталкивается с такими терминами, как анодирование, коатинг, церакот и т.д.
Я решил подготовить краткий обзор, в котором постараюсь рассказать про основные типы клавиатурных покрытий и их особенности.
P.S.
Большая благодарность за помощь с написанием статьи и материалами для нее: @sensetrigger , @Askentus
Raw (без покрытия)
Raw (англ. "сырой") — это корпуса клавиатур, прошедшие этап механической обработки на станке с ЧПУ (CNC), но без финишного покрытия. После вытачивания корпус очищают от следов обработки и выравнивают текстуру с помощью полировки или пескоструйной обработки (sandblasting).
Этот вариант корпуса создан для дальнейшей кастомизации. Если у вас на примете есть студия или ателье, занимающееся нанесением покрытий, можно без проблем придать клавиатуре уникальный внешний вид и цвет, без необходимости снимать слой заводского покрытия.
Так же есть ряд энтузиастов которые используют Raw корпуса без дальнейшей обработки, однако важно учитывать, что "Raw" металл темнеет со временем и может иметь специфическую текстуру.
Анодирование (Аnodizing)
Анодирование — процесс электролитической обработки поверхности металлов, чаще всего алюминия или титана, который создаёт защитный оксидный слой. Этот слой улучшает устойчивость материала к коррозии, царапинам и другим повреждениям. Анодирование также позволяет придавать алюминию различные оттенки за счёт добавления красителей. Анодирование стало самым массовым вариантом покрытия для клавиатур благодаря доступной цене и возможности обработки больших партий.
Анодированные клавиатуры могут ощутимо различаться в плане текстуры. У одной поверхность может быть немного фактурной и бархатистой (особенно это относится к серебряным клавиатурам, при анодировании которых не используют краситель), а у другой - достаточно гладкой.
Еще один важный критерий - зернистость. Основными критериями которые влияют на зернистость является пескоструй (sandblasting) и выбора цвета (чем светлее оттенок - тем сильнее будет заметно “зерно").
Само по себе наличие зерна не является плюсом или минусом, но многие предпочитают более равномерный цвет.
Е-Коатинг (E-Coat)
Так называют электрофоретическую окраску. Для нанесения краски на поверхность корпуса используется высокое напряжение. Е-коат может наноситься на большое кол-во металлов (в отличии от анодирования).
С помощью анодирования не выйдет покрасить корпус в белый цвет, а электрофоретический метод позволит добиться любого цвета. При этом поверхность будет либо гладкой, если используется жидкая краска, либо шершавой, если используется порошковая (Почти все е-коаты что я встречал были идеально гладкими, на грани бархатных).
Е-coat более устойчив к механическим повреждениям чем анод, а так же не имеет намеков на зернистость, что позволяет получать любые цвета и оттенки с равномерным покрытием.
Церакот (Cerakote)
Церакот — высокопрочное, тонкослойное керамическое покрытие, которое применяется для защиты различных поверхностей от коррозии, износа и химического воздействия. На корпус клавиатуры напыляется краска, затем он отправляется в автоклав, где под действием высокого давления и температуры краска запекается. В отличие от традиционных видов покраски, Cerakote содержит керамические частицы, которые делают его особенно устойчивым и долговечным. Хотя метод превосходен по качеству, он дорогой, поэтому используется только в частных случаях перекраски и практически не встречается в массовом производстве клавиатур.
Покрытие от студии Matrix Lab (Matrix Coating)
Кастомное покрытие от студии Matrix Lab, известное как Matrix Coating, влюбило в себя множество энтузиастов, за свою прочность и эстетическую привлекательность. Некоторые считают его аналогом Cerakote, однако сама студия не раскрывает деталей и особенностей производства.
Помимо визуальной составляющей, Matrix Coating так же может похвастаться необычной, едва шероховатой текстурой, которая сильно напоминает искусственный камень.
Я пользовался разными клавиатурами с фирменным покрытием от Matrix на протяжении нескольких лет, ронял на них инструмент, задевал другими клавиатурами, но ни разу так и не оставил царапин (надеюсь так оно и останется).
Как правило, данное покрытие можно встретить только в клавиатурах самой Matrix Lab, однако мы уже видели коллаборацию между Matrix и Vertex, в рамках которой покупатели имели возможность приобрести клавиатуру Arc60 с фирменным покрытием от Matrix.
Надеюсь мы увидим подобные коллаборации с другими брендами в дальнейшем.
Распылительная окраска (Spray-coated)
Распылительная окраска — метод нанесения краски, при котором краска распыляется на поверхность под давлением, создавая тонкий и ровный слой покрытия. Обычно используются краски на основе растворителя или воды, которые подаются через специальный пистолет-распылитель. Этот метод позволяет добиться гладкой и равномерной отделки, которая подходит для различных материалов, включая металл, дерево, пластик и стекло.
Не так давно, студия Neo (дочерняя студия Owlab) начала активно экспериментировать с Spray-coated покрытием в своих клавиатурах, что бы сделать более дешевый аналог Matrix Coating`а. И если на первых порах результаты были посредственные: текстура была более шершавой чем стоило бы, да и блёстки выглядели на любителя, то в Neo80 и Neo Ergo покрытие стало намного более приятным и напоминающим Matrix Coating.
Все еще не уровень Matrix, но c учетом стоимости, которую просят за данные клавиатуры - результат превзошел все мои ожидания.
Порошковая покраска (Powder Coating)
Порошковая покраска — метод нанесения покрытия, при котором на поверхность распыляется сухой порошок, а затем поверхность нагревается. Порошок расплавляется и образует прочное и равномерное покрытие, повторяющее текстуру изделия. Этот метод популярен для металла, поскольку он обеспечивает защиту от коррозии, износостойкость и устойчивость к воздействию окружающей среды. Покрытие имеет более рельефную текстуру и может похвастаться фактически неограниченным спектром цветов.
Порошковая покраска редко применяется для больших партий клавиатур, так как требует особых условий нанесения покрытия и значительного количества ручной работы. Это повышает трудозатраты и, соответственно, стоимость готового изделия.
Послесловие
Как и во многих аспектах этого хобби, выбор покрытия для клавиатуры — дело сугубо личное, и универсального «правильного» варианта не существует.
Качество покрытия может варьироваться, а результат зависит в большей степени от мастерства того, кто занимался обработкой.
Общие рекомендации:
- Для получения равномерного цвета: E-coat или Cerakote.
- Для гладкости покрытия: E-coat, Cerakote, или некоторые типы анодирования.
- Для текстурной поверхности: Spray-coated или Powder Coating.
- Matrix Coating можно вынести в отдельную категорию. Это что-то среднее между гладким E-coat и более шершавым Spray-coat.
Каждое покрытие делает клавиатуру уникальной по-своему, поэтому не стесняйтесь пробовать новые варианты для поиска идеального сочетания визуала и тактильных ощущений.