Left arrow
Блог

QK101

4 Квітня, 2025

Передмова

Чергова новинка від QwertyKeys, представлена ​​разом з QK80 Mk.2 - QK101.
Це представник вкрай рідкісного та непопулярного лейауту – фулл-сайз клавіатур, які у наш час знайти справді непросто.

Спочатку я не планував робити огляд на цю модель, адже, як заявляли самі представники QK: "Це той же QK80 Mk.2, тільки більше!"
Але після збіршки першої QK101 стало зрозуміло - це скоріше QK100, на який "натягнули" оновлений дизайн.

А враховуючи відсутність конкурентів в даному лейауті та ціновому сегменті, клавіатура моментально почала привертати увагу тих, хто довго чекав на гідний варіант повнорозмірної клавіатури, а на ринку були представлені тільки 1800 (96%) варіанти.

P.S. Щоб уникнути плутанини у тих, хто не надто глибоко занурений у тему розкладок — ось наочна різниця між 1800 лейаутом (96%) та повноцінним фулл-сайзом:

P.P.S. Якщо ви не читали попередню публікацію про QK80 Mk.2 — рекомендую ознайомитися.

Дизайн

За словами самих дизайнерів студії, QK80 Mk.2 та QK101 є "третім поколінням дизайну" клавіатур від QwertyKeys.
Нове покоління натхнене естетикою клавіатур Matrix, особливо їх свіжими моделями. (примітка автора)

FAUKWAA MY-2K & Matrix 8XV 3 ⅓

QK101 буквально повторює основні риси своєї попередниці QK80 Mk.2: задня частина корпусу, окрема рамка іншого кольору, в якій розташувалися дисплей і LED-панель, а також магнітні декоративні вставки.

У випадку з QK101 додатково додано магнітний смайл з підсвічуванням та інші елементи на магнітах, які легко знімаються та змінюються місцями з бейджами на задній частині клавіатури. Наприклад, смайл можна легко замінити на бейдж з логотипом QK зі зворотного боку.

Щоправда практична користь такої кастомізації поки що сумнівна. Додаткових аксесуарів або кольорових бейджів у продажу немає, тому все це виглядає швидше як запрошення до творчості з боку ком'юніті. Або, можливо, інженери просто вибрали найзручніший спосіб кріплення. Історія замовчує.

У випадку з Matrix, така магія магнітних бейджів працює завдяки активній підтримці самої компанії, - вони постійно випускають нові кастомні бейджі, які мають зворотну сумісність зі старими моделями. Це стало частиною їх фірмового стилю та культури. Згодом це підштовхнуло і самих користувачів до створення унікальних бейджів.

Що мені дійсно сподобалося – вдале розташування дисплею та LED-панелі над блоком стрілок. Вони виглядають максимально гармонійно та природно саме в цьому місці.

Так, ви втрачаєте три клавіші навігаційного блоку, але, чесно кажучи, шести кнопок цілком вистачить з огляду на можливість поставити туди саме ті, що потрібні вам. Натомість ви отримуєте ще дві додаткові клавіші над цифровим блоком, яких зазвичай немає у класичному повнорозмірному лейауті. У результаті ви лишаєтесь всього однієї кнопки, але отримуєте на заміну стильний екран, що, на мій погляд, є дуже вигідним обміном.

Також окремо хочу виділити "хвилястий" бічний профіль клавіатури. Завдяки три-елементній конструкції корпусу (про неї трохи пізніше), бічний профіль QK101 виглядає складніше і дорожче, що є рідкістю для клавіатур у подібному ціновому сегменті, адже подібні форми потребують використання складних CNC-верстатів, що помітно відбивається на підсумковій ціні пристрою.

Інженерія

З боку інженерії QK101 помітно більше нагадує QK100, ніж QK80 Mk.2.

Єдине, що поєднує її з QK80 Mk.2 - це конструкція дна з характерними смугами, які позитивно впливають на акустику і дають більший запас ходу (флексу) під час друку, а також три-компонентний корпус. Для кращої акустики та збереження цілісності конструкції батареї розміщені в окремому елементі корпусу, що є частиною обважувача.

Так, це дорожче рішення, але воно забезпечує більш консистентний і насичений звук, ніж використання цілісного-металевого дна із заглибленнями для батарей.
На цьому подібності із QK80 Mk.2 закінчуються.

Маунт:

Судячи з усього, Leaf Spring Mount, який використовувався в QK80 Mk.2, не проявив себе належним чином на такій довгій клавіатурі, інакше його неодмінно застосували б і тут. *Докладніше про різні маунти можна почитати у відповідній публікації.

В QK101 використовується вже добре знайома нам комбінація Gasket Mount на силіконових прокладках та класичного Top Mount, яка повністю повторює рішення з QK100:

Gasket Mount: двосторонні силіконові прокладки, з більш м'яким або жорсткішим варіантом тайпінгу, залежно від того, якою стороною повернеш цю прокладку. Самі гаскети кріпляться безпосередньо до PCB, що теоретично дозволяє збирати клавіатуру без плейта (Plateless). Однак зазвичай для таких збірок потрібна PCB під пайку (Solder PCB), якої немає у списку опцій QK101.

Top Mount: класичний варіант із кріпленням за плейт. Варто зазначити, що інженери QK не робити точок кріплень під пробілом, адже їх наявність негативно позначається як на звуку, так і на відчуттях при друку.

Також варто відзначити, що QK101 відмовилися від звичної системи швидкого розбору Ball-Catch Mount, яка дозволяла легко знімати верхню рамку без інструментів. Довелося згадувати забуті технології древніх і йти за викруткою :)
Причина зрозуміла та логічна: клавіатура занадто довга і важка (2.6 кг. у зібраному вигляді), тому знайти надійні фіксатори, здатні утримати верхню рамку під час підняття клавіатури за кут, виявилося проблематично. Через постійні "випадкові відкривання" було вирішено повернутися до стандартних болтів. (Цю інформацію було взято з дискусії одного зі співробітників QK у Discord).

Ну і традиційний розділ з моїми скаргами на тему доступних варіантів PCB

Як і в публікації про QK80 Mk.2 я продовжу скаржитися на досить дивний розподіл опцій при виборі PCB.

  1. Чому PET foam йде лише в комплекті з 1.2мм PCB, і його не можна придбати окремо? Власники 1.6мм PCB теж хотіли б поекспериментувати з нижчою тональністю, яку забезпечує PET шар.
QK101 PET foam sheet
  1. Чому Per-Key RGB-підсвічування доступне лише на 1.2мм PCB з флекс-катами? А якщо я хочу використовувати клавіатуру без фоамів, для чого потрібна саме 1.6мм PCB, але при цьому я не уявляю життя без RGB?

Мені абсолютно незрозуміло, чому не можна реалізувати RGB-підсвічування на обох варіантах PCB і додати PET foam хоча б у вигляді окремого аксесуара. Чому треба йти на компроміс там, де це необов'язково?

А чому лише два варіанти плейту?

Ще один цікавий момент. На відміну від звичного розмаїття плейтів (Alu, PP, POM, PC, FR4, Carbon), в QK101 доступні лише два варіанти:

  • Алюмінієвий плейт,
  • Плейт з текстоліту (FR4).

За словами інженерів, "клавіатура дуже довга, і м'якіші пластикові плейти можуть деформуватися при тривалому використанні".

Звучить логічно, але мені все одно незрозуміло, чому плейт повинен деформуватися, якщо кожен світч фактично є своєрідною «стійкою» між PCB та плейтом.
І чому не можна було розділити плейт на дві частини (основний блок та блок нампаду), як роблять деякі виробники?

Ну і звісно, як поціновувач пластикових плейтів я трохи обурений і вважаю, що PC-плейт, який трохи жорсткіший ніж PP і POM, мав бути присутнім в опціях.
В "моєму ідеальному світі" QK могли б зробити дисклеймер, попереджаючи про можливу деформацію, і запропонувати PC-плейт як окремий, платний Add-on, не даючи можливості вибрати його основним плейтом, якщо вони так переживали про можливу деформацію та негативний досвід клієнтів.

Також було представлено новинку - Cushion plate. Грубо кажучи, це плейт з наклеєним на нього шаром фоаму, що за своїми властивостями сильно нагадує EVA матеріал.

Основна ідея цього рішення - мінімізувати паразитні призвуки при контакті світчів з PCB, і зробити звук трохи більш приглушеним. Насправді цей Cushion plate повторює функціонал вже давно доступних «наклейок на плейт» з AliExpress.

Свою першу QK101 я зібрав саме на такому Cushion-плейті, і чесно кажучи, великого сенсу в ньому не побачив.

  • На FR4-плейте він не має жодного сенсу, бо FR4 і без того досить «muted», а шар фоаму тільки ще більше приглушує і без того невиразний звук звичайних 4мм-світчів, а з Long Pole свитчами його ефект майже непомітний.
  • Алюмінієвий плейт, у свою чергу, ніби втрачає свою основну особливість - легкий металевий "гул", особливо у збірках на Top-Mount. А звук на модифікаторах стає більш пласким.

І так, тепер також можна вибирати між плейтами з підтримкою Plate Mount або PCB Mount стабілізаторів, але оскільки Plate Mount стаби представлені лише з більш коротким (6.25u) пробілом – нас таке не цікавить. Як тільки з'явиться підтримка пробілу 7u - набирайте, готовий розглянути цю тему докладніше.

Відчуття при тайпінгу

Як завжди, відчуття при тайпінгу залежать від вибраного маунту, товщини PCB та матеріалу плейту.

Тим не менш, назвати QK101 "жорсткою" клавіатурою буде складно, навіть якщо сильно постаратися.

Найм'якший варіант – поєднання 1.2 мм PCB, Gasket Mount та плейту з FR4. У такому білді клавіатура помітно прогинається під пальцями, даючи приємну пружність і "баунс від маунта" під час друку.

Якщо ж у такому сетапі замінити Gasket на Top Mount - виражене прогинання зникає, але через велику кількість флекс-катів на PCB та плейті, клавіатура все одно не відчувається жорсткою. Натомість при друку з'являється характерна легка вібрація, властива тонким (1.2мм) PCB з флекс-катами.

Найжорсткіший варіант – 1.6 мм PCB та Top Mount. Я збирав такий сетап для одного з клієнтів, і можу сказати, що клавіатура дійсно стає значно жорсткішою. Але навіть у цьому варіанті дискомфорт відсутній, хіба що любителі дуже м'яких клавіатур можуть трохи побурчати.

Звук

Так само, як і відчуття при тайпінгу відрізняються в залежності від обраної PCB, так і звучання клавіатури можна умовно поділити на два основні типи.

Якщо ви плануєте експериментувати з білдами без використання фоамів та хочете отримати більш універсальний звук, то найкраще вам підійде 1.6 мм PCB.
В такому варіанті клавіатура втратить трохи об'єму та насиченості в білдах з використанням фоамів, але подарує вам більш широкий спектр можливих тональностей, які можна отримати від клавіатури.

Якщо ж ви віддаєте перевагу Thocky/Marbly тональностям (а 90% покупців клавіатур у цьому сегменті обирають саме їх), то ідеальним рішенням стане 1.2 мм PCB з PET-фоамом в комплекті. Тому саме на ній сьогодні зупинимося докладніше.

На мою думку, алюмінієвий плейт помітно поступається FR4 у плані реалізації даних тональностей, тому зупинимося на ньому.

За рахунок шару PET-foam ви можете отримати від цієї клавіатури вкрай низьку (Thocky) тональність, якщо використовувати нейлонові свитчі та товсті PBT-кейкапи. Але подібну тональність нескладно отримати і на бюджетних клавіатурах на кшталт Rainy75, Crush80 або Evo80 (особливо якщо замінити свитчі). Тому у випадку з QK101 я віддав би перевагу білдам з більш цікавими та виразними Creamy/Marbly тональностями.

Мені сподобався варіант з використанням світчів, що мають помірно-низьку тональність (наприклад, Kailh/Sarokeys BCP, Epsilon, Durock POM, AshKeebs Alexandrite, які ми і будемо використовувати в сьогоднішніх тайпінгах) у поєднанні з Double-Shot ABS-кейкапами. У цьому випадку клавіатура зберігає загальний ухил в низьку тональність, завдяки PET-фоаму та світчам, а ABS-кейкапи не дозволяють звуку «скотитися» в занадто приглушений та невиразний характер.

Останній крок – визначитися з маунтом.

Gasket mount, як і очікувалося, забезпечить трохи більш приглушений та стерильний звук. Цей варіант ідеально підійде, якщо ви хочете чути виключно звук натискання світчів, без сторонніх відлунь та реверберацій.

Але особисто я віддаю перевагу варіанту з Top Mount.

Незважаючи на те, що у звуку з'являються легкі вібрації, від контакту з верхньою рамкою, загальний характер звуку стає більш насиченішим, виразним і, не знаю, «живим», чи що.

На початку хобі, я, як і багато хто, прагнув максимально чистого і вилизаного звучання. Але через півроку-рік я усвідомив, що перебираючи клавіатури одну за одною, я щоразу отримую той самий «ідеальний» звук, який почав відверто набридати і перестав викликати якісь емоції.

Саме у випадку з Top Mount, у QK101 з'явився унікальний характер звучання, що надає клавіатурі тієї самої індивідуальності, яку я дуже ціную.

Післямова

QK101 вийшла цікавою клавіатурою, але залишила по собі неоднозначні враження.

З одного боку, це продовження вже перевірених рішень QwertyKeys, що пропонує приємний звук, грамотну інженерію та цілком конкурентоспроможну ціну.
З іншого боку, очевидно, що модель не стала якимось значним кроком вперед щодо QK100, особливо на тлі яскравої та цікавішої QK80 Mk.2.

Проте, QK101 має одну вкрай важливу перевагу — практично повну відсутність конкурентів саме у повнорозмірному форматі.
У світі кастомних клавіатур фулл-сайз давно вважається нішевим, а ті небагато альтернатив, що представлені на ринку, або значно дорожчі, або помітно поступаються за рівнем якості та звуку.

На мій погляд, QK101 варто розглядати до покупки у двох випадках:

  1. Вам принципово потрібен саме повноцінний фул-сайз.
  2. Ви закохалися в її новий дизайн і готові доплатити за свіжу естетику та додаткові елементи на кшталт екрану та магнітних бейджів.

Якщо ж вас влаштовує 96%-формат і не хочеться сильно переплачувати, то старий добрий QK100 стане відмінним вибором. Він майже не поступається QK101 за звуком та відчуттями, при цьому його легко знайти на вторинному ринку за ціною помітно нижче нової QK101 (185 $ проти 240 $).
Також варто враховувати регіональні особливості, адже доставка клавіатури з сайту QwertyKeys в Україну коштуватиме близько 60–70 доларів, що зробить підсумкову вартість QK101 ще менш привабливою.

У будь-якому випадку, QK101 продовжує традиції студії QwertyKeys, пропонуючи хороший баланс між ціною, дизайном та звуком, навіть у досить нішевому сегменті.‍

Предисловие

Очередная новинка от QwertyKeys, представленная вместе с QK80 Mk.2 — QK101.
Это представитель крайне редкого и непопулярного лейаута — фулл-сайз клавиатур, которые в наше время найти действительно непросто.

Изначально я не планировал делать обзор на эту модель, ведь, как заявляли сами представители QK: "Это тот же QK80 Mk.2, только больше!"

Но после сборки первой QK101 стало ясно — это скорее QK100, на который "натянули" обновлённый дизайн.

А учитывая отсутствие конкурентов в данном лейауте и ценовом сегменте, клавиатура моментально начала привлекать внимание тех, кто долго ждал достойный вариант полноразмерной клавиатуры, а на рынке были представлены только варианты в 1800 (96%) лейауте.

P.S. Чтобы избежать путаницы у тех, кто не слишком глубоко погружён в тему раскладок — вот простая наглядная разница между 1800 лейаутом (96%) и полноценным фулл-сайзом:

P.P.S. Если вы не читали предыдущую публикацию о QK80 Mk.2 — крайне рекомендую ознакомиться.

Дизайн

По словам самих дизайнеров студии, QK80 Mk.2 и QK101 представляют собой "третье поколение дизайна" клавиатур от QwertyKeys.
Новое поколение очень сильно вдохновлено эстетикой клавиатур Matrix, особенно их свежими моделями. (примечание автора)

FAUKWAA MY-2K & Matrix 8XV 3 ⅓

QK101 буквально повторяет основные черты своей предшественницы QK80 Mk.2: задняя часть корпуса, обилие мелких элементов, отдельная рамка другого цвета, в которой расположились дисплей и LED-панель, а также магнитные декоративные вставки.

В случае с QK101 дополнительно добавлен магнитный смайл с подсветкой и другие элементы на магнитах, которые легко снимаются и меняются местами с бейджами на задней части клавиатуры. Например, смайл можно без труда заменить на бейдж с логотипом QK с обратной стороны.

Правда практическая польза такой кастомизации пока сомнительна. Дополнительных аксессуаров или цветных бейджей в продаже нет, так что все это выглядит скорее как приглашение к творчеству со стороны комьюнити. Или, возможно, инженеры просто выбрали наиболее удобный способ крепления. История умалчивает.

В случае с Matrix такая «магия» магнитных бейджей работает благодаря активной поддержке самой компании — они постоянно выпускают новые кастомные бейджи, которые имеют обратную совместимость со старыми моделями. Это стало частью их фирменного стиля и культуры. Со временем это подтолкнуло и самих пользователей к созданию уникальных бейджей.

Что мне действительно понравилось — удачное расположение дисплея и LED-панели над блоком стрелок. Они выглядят максимально гармонично и естественно именно в этом месте.

Да, вы теряете три клавиши навигационного блока, но, честно говоря, шести кнопок вполне хватит, учитывая возможность поставить туда именно те, что нужны вам. Взамен вы получаете еще две дополнительные клавиши над цифровым блоком, которых обычно нет в классическом полноразмерном лейауте. В итоге вы лишаетесь всего одной кнопки, в замен на стильный экран, что, на мой взгляд, является очень выгодным обменом.

Также отдельно хочу выделить "волнистый" боковой профиль клавиатуры. Благодаря трёхэлементной конструкции корпуса (о ней чуть позже), боковой профиль QK101 выглядит более сложно и дорого, что является редкостью для клавиатур в подобном ценовом сегменте, ведь подобные формы требует использования сложных CNC-станков, что заметно отражается на итоговой цене устройства.

Инженерия

Со стороны инженерии QK101 заметно больше похожа на QK100, чем на QK80 Mk.2.

Единственное, что объединяет её с QK80 Mk.2 — это конструкция дна с характерными полосами, которые положительно влияют на акустику и дают больший запас хода (флекса) при печати, а также трехкомпонентный корпус. Для лучшей акустики и сохранения цельности конструкции батареи были размещены в отдельном элементе корпуса, являющемся частью веса.

Да, это более дорогое решение, но оно обеспечивает более консистентный и насыщенный звук, чем использование цельного металлического дна с углублениями для батарей.
На этом сходства с QK80 Mk.2 заканчиваются.

Маунт:

Видимо, Leaf Spring Mount, использовавшийся в QK80 Mk.2, не проявил себя должным образом на столь длинной клавиатуре, иначе его непременно применили бы и здесь. *Более подробно о различных маунтах можно почитать в соответствующей публикации.

В QK101 используется уже хорошо знакомая нам комбинация Gasket Mount на силиконовых прокладках и классического Top Mount, которая полностью повторяет решение из QK100:

Gasket Mount: двухсторонние силиконовые прокладки, с более мягким или более жестким вариантом тайпинга, в зависимиости от того, какой стороной повернешь эту прокладку. Сами гаскеты крепяться непосредственно к PCB, что в теории позволяет собирать клавиатуру без плейта (Plateless). Однако обычно для таких сборок нужна PCB под пайку (Solder PCB), которой нет в списке опций для QK101.

Top Mount: классический вариант с креплением за плейт. Стоит отметить, что инженеры QK постарались не делать точек креплений под пробелом, ведь их наличие отрицательно сказывается как на звуке, так и на ощущениях при печати.

Также стоит отметить, что в QK101 отказались от привычной системы быстрого разбора Ball-Catch Mount, которая позволяла легко снимать верхнюю рамку без инструментов. Пришлось вспоминать забытые технологии древних и идти за отверткой :)
Причина понятна и логична: клавиатура слишком длинная и тяжёлая (2.6 кг. в собранном виде), поэтому найти надёжные фиксаторы, способные удержать верхнюю рамку при поднятии клавиатуры за угол, оказалось проблематично. Из-за постоянных "случайных отщёлкиваний" было решено вернуться к стандартным болтам. (Эту информацию я взял из дискуссии одного из сотрудников QK в Discord).

Ну и традиционной раздел с моими жалобами  на тему доступных вариантов PCB

Как и в публикации про QK80 Mk.2 , я продолжу жаловаться на достаточно странное распределение опций при выборе PCB.

  1. Почему PET foam идёт только с 1.2мм PCB, и его нельзя приобрести отдельно? Владельцы 1.6мм PCB тоже хотели бы поэкспериментировать с более низкой тональностью, которую обеспечивает PET слой.
QK101 PET foam sheet
  1. Почему Per-Key RGB-подсветка доступна только на 1.2мм PCB с флекс-катами? А если я хочу использовать клавиатуру без фоамов и нужна именно 1.6мм PCB, но при этом я не представляю жизни без RGB?

Мне абсолютно непонятно, почему нельзя реализовать RGB-подсветку на обоих вариантах PCB и добавить PET foam хотя бы в виде отдельного аксессуара. Почему нужно идти на компромисс там, где это совершенно необязательно?

А почему только два варианта плейта?

Еще один интересный момент. В отличие от привычного разнообразия плейтов (Alu, PP, POM, PC, FR4, Carbon), в QK101 доступны только два варианта:

  • алюминиевый плейт,
  • плейт из текстолита (FR4).

По словам инженеров, «клавиатура очень длинная, и более мягкие пластиковые плейты могут деформироваться при длительном использовании».

Звучит логично, но мне всё равно непонятно, почему плейт должен деформироваться, если каждый свитч фактически служит своеобразной «стойкой» между PCB и плейтом. И почему нельзя было разделить плейт на две части (основной блок и блок нампада), как делают некоторые производители?

Ну и конечно, как любитель пластиковых плейтов я немного негодую и считаю, что PC-плейт, который чуть жёстче чем PP и POM, должен был присутствовать в опциях. В "моём идеальном мире" QK могли бы сделать дисклеймер, предупреждая о возможной деформации, и предложить PC-плейт как отдельный, платный Add-on, не давая возможности выбрать его основным плейтом, если они так переживали о возможной деформации и негативном опыте клиентов.

Также была представлена новинка — Cushion plate. Грубо говоря, это плейт с наклеенным на него слоем фоама, по своим свойствам сильно напоминающим EVA материал.

Основная идея данного решения — минимизировать паразитные призвуки при контакте свитчей с PCB и сделать звук чуть более приглушённым. На деле этот Cushion plate повторяет функционал уже давно доступных «наклеек на плейт» с AliExpress.

Свою первую QK101 я собрал именно на таком Cushion-плейте, и, честно говоря, большого смысла в нём не увидел.

  • На FR4-плейте он практически бесполезен, так как FR4 и без того достаточно «muted», а слой фоама только ещё больше приглушает и без того невыразительный звук обычных 4мм-свитчей, а с Long Pole свитчами его эффект едва заметен.
  • Алюминиевый плейт, в свою очередь, будто бы теряет свою основную изюминку — лёгкий металлический «гул», особенно в сборках на Top-Mount. А звук на модификаторах становится более "плоским"

И да, теперь также можно выбирать между плейтами с поддержкой Plate Mount или PCB Mount стабилизаторов, но поскольку Plate Mount стабы представлены только с 6.25u вариатном пробела - нас такое не интересует. Как только появится поддержка пробела 7u - набирайте, буду готов обсудить эту тему более подробно.

Ощущения при тайпинге

Как всегда, ощущения при тайпинге зависят от выбранного маунта, толщины PCB и материала плейта.

Тем не менее, назвать QK101 «жёсткой» клавиатурой будет сложно, даже если сильно постараться.

Самый мягкий вариант — это сочетание 1.2 мм PCB, Gasket Mount и плейта из FR4. В таком билде клавиатура заметно «прогибается» под пальцами, давая приятную упругость и "баунс от маунта" во время печати.

Если же в таком сетапе заменить Gasket на Top Mount — выраженное прогибание исчезает, но из-за большого количества флекс-катов на PCB и плейте клавиатура всё равно не ощущается жёсткой. Вместо этого при печати появляется характерная лёгкая вибрация, присущая тонким PCB с флекс-катами.

Самый жёсткий вариант — это 1.6 мм PCB и Top Mount. Я собирал такой сетап для одного из клиентов, и могу сказать, что клавиатура действительно становится значительно жёстче. Но даже в этом варианте дискомфорт отсутствует, разве что любители очень мягких клавиатур могут слегка поворчать.

Звук

Так же, как и ощущения при тайпинге отличаются в зависимости от выбранной PCB, так и звучание клавиатуры можно условно разделить на два основных типа.

Если вы планируете экспериментировать с билдами без использования фоамов и хотите получить более универсальный звук, то лучше всего вам подойдет 1.6 мм PCB. В таком случае клавиатура становится чуть менее насыщенной и теряет немного объёма в сборках с фоамом, из-за отсутствия PET-слоя, но вариативность тональностей, которую можно извлечь из данной клавиатуры, значительно увеличивается.

Если же вы предпочитаете Thocky / Marbly тональности (а 90% покупателей клавиатур в этом сегменте выбирают именно их), то идеальным решением станет 1.2 мм PCB с PET-фоамом. Поэтому именно на ней сегодня остановимся подробнее.

По моему мнению, алюминиевый плейт заметно уступает FR4 в плане реализации данных тональностей, поэтому остановимся на нём.

За счёт слоя PET-foam вы можете извлечь из этой клавиатуры крайне низкую (Thocky) тональность, если использовать нейлоновые свитчи и толстые PBT-кейкапы. Но подобную тональность несложно получить и на более бюджетных клавиатурах вроде Rainy75, Crush80 или Evo80 (особенно если заменить свитчи). Поэтому в случае с QK101 я бы отдал предпочтение билдам с более интересными и выразительными Creamy/Marbly тональностями.

Мне понравился вариант с использованием свитчей, обладающих умеренно-низкой тональностью (например, Kailh/Sarokeys BCP, Epsilon, Durock POM, AshKeebs Alexandrite, которые мы и будем использовать в сегодняшних тайпингах) в сочетании с Double-Shot ABS-кейкапами. В этом случае клавиатура сохраняет общий уклон в низкую тональность, благодаря PET-фоаму и свитчам, а ABS-кейкапы не позволяют звуку «скатиться» в слишком приглушённый и невыразительный характер.

Последний шаг — определиться с маунтом.

Gasket mount, как и ожидалось, обеспечит вам чуть более приглушённый и стерильный звук. Этот вариант идеально подойдёт, если вы хотите слышать исключительно звук нажатия свитчей, без посторонних призвуков и ревербераций.

Но лично я предпочитаю вариант с Top Mount.

Несмотря на то, что в звуке появляются лёгкие вибрации от контакта с верхней рамкой, общий характер становится намного более насыщенным, выразительным и, не знаю, «живым», что ли.
В начале хобби я, как и многие, стремился к максимально чистому и вылизанному звучанию. Но спустя полгода-год я осознал, что перебирая клавиатуры одну за другой, я каждый раз получаю один и тот же «идеальный» звук, который начал откровенно надоедать и перестал вызывать какие-либо эмоции.

Именно в случае с Top Mount у QK101 проявляется уникальный характер звучания, придающий клавиатуре ту самую индивидуальность, которую я очень ценю.

Послесловие

QK101 получилась интересной клавиатурой, но оставила после себя двоякие впечатления.
С одной стороны, это продолжение уже проверенных решений QwertyKeys, предлагающее приятный звук, грамотную инженерию и вполне конкурентоспособную цену. С другой — очевидно, что модель не стала каким-то значительным шагом вперёд относительно QK100, особенно на фоне яркой и выразительной QK80 Mk.2.

Тем не менее, у QK101 есть одно крайне важное преимущество — практически полное отсутствие конкурентов именно в полноразмерном формате. В мире кастомных клавиатур фулл-сайз давно считается нишевым, а те немногие альтернативы, что представлены на рынке, либо значительно дороже, либо заметно уступают по уровню качества и звука.

На мой взгляд, QK101 стоит рассматривать к покупке в двух случаях:

  1. Вам принципиально необходим именно полноценный фулл-сайз.
  2. Вы влюбились в её новый дизайн и готовы доплатить за свежую эстетику и дополнительные элементы вроде экрана и магнитных бейджей.

Если же вас устраивает 96%-формат и не хочется сильно переплачивать, то старый добрый QK100 станет отличным выбором. Он почти не уступает QK101 по звуку и ощущениям, при этом его легко найти на вторичке по цене заметно ниже новой QK101 (185$ против 240$).
Также стоит учитывать региональные особенности, ведь доставка клавиатуры с сайта QwertyKeys в Украину обойдется в районе 60–70 долларов, что сделает итоговую стоимость QK101 еще менее привлекательной.

В любом случае, QK101 продолжает традиции студии QwertyKeys, предлагая хороший баланс между ценой, дизайном и звуком, даже в достаточно нишевом сегменте.